LEĆ NAD ŚWIDER, CZYLI WIELKI DZIEŃ PSZCZÓŁ W WOLI KARCZEWSKIEJ

8 sierpnia obchodzimy w Polsce Wielki Dzień Pszczół. Celem inicjatywy jest zatroszczenie się o zapylacze – naszych małych skrzydlatych przyjaciół, którym grozi wyginięcie.

Zapylacze, czyli m.in. pszczoły i trzmiele, motyle, osy, muchówki i chrząszcze, w czasie odżywiania przenoszą pyłki z kwiatka na kwiatek i dzięki temu mogą się zawiązać owoce. Aż 1/3 naszego pożywienia zależy właśnie od nich!

Niestety wskutek przemian środowiska zapylacze są zagrożone wyginięciem. Ale możemy im pomóc – ugośćmy zapylacze nad Świdrem!

Zapraszamy do Domu Kultury nad Świdrem w Woli Karczewskiej, gdzie będziemy budować domy dla zapylaczy.

Z lokalnym stolarzem – Tomkiem Gołębiowskim – wybudujemy domki w stylu świdermajer, w których niczym dawni letnicy zamieszkają zapylacze. Przy okazji będzie można nauczyć się snycerki pod okiem fachowca! 20 dużych hoteli, które wybudujemy, zostanie na terenie domu kultury, ale będziemy też budować małe domki, które każdy z Was będzie mógł zabrać do domu, ogrodu, na działkę czy balkon.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy zajęcia edukacyjne o życiu zapylaczy, więc zapraszamy nad Świder całą rodziną!

Spotkanie zakończymy ogniskiem i potańcówką.

Plan działań:

od 11.30 Otwarta Stolarnia - budujemy razem duże hotele dla zapylaczy

11.30-13.00 - sadzimy miododajne rośliny

13.00 - wykład "Instrukcja: jak założyć przydomową pasiekę?"

od 14.00 - warsztaty stolarskie - budujemy własne przydomowe domki dla zapylaczy w stylu świdermajer, które oczywiście zabieramy potem ze sobą do domu!

14.30 - 16.30 warsztaty dla dzieci o życiu zapylaczy

16.30 ognisko i potańcówka

Organizatorzy:
stowarzyszenie Chodź nad Świder i Klub Gaja

Inicjatywa obywatelska „Leć nad Świder. Pensjonaty w stylu świdermajer dla pszczół w powiecie otwockim” realizowana jest przez stowarzyszenie „Chodź nad Świder” w ramach projektu Klubu Gaja „Zaadoptuj rzekę” sfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Partnerzy:
Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie

29.07.2015 r.