CHODŹ NA SPACER Z AUDIOPRZEWODNIKIEM PO OTWOCKU

Weź rodzinę i przyjaciół i ruszajcie do Otwocka!

A jeśli jesteś z Otwocka to proponujemy ci spojrzenie na Twoje miasto od zupełnie innej strony!

Zapraszamy na bezpłatne spacery po Otwocku, które odbędą się 8 i 9 października.

Są one efektem pracy uczestników i uczestniczek warsztatów „Do usłyszenia. Otwockie audioprzewodniki”, które odbywały się latem w Muzeum Ziemi Otwockiej/ Otwockim Centrum Kultury.

Po intensywnym czasie spędzonym na przygotowywaniu i nagrywaniu audioprzewodników przyszedł czas, żeby je Wam zaprezentować!

Do wyboru są:

HARCERSKI NIEZBĘDNIK
kiedy: sobota, 8 października o 14:00
start: zaczynami przy ul. Armii Krajowej 13

Ciekawi cię jak powstawało i rozwijało się harcerstwo w Otwocku? A może chcesz poznać fragment historii działań Szarych Szeregów?
Zapraszamy do przejścia ścieżką prezentującą znane, lecz nieoczywiste miejsca, ważne nie tylko dla harcerzy, ale dla każdego, kto interesuje się lokalną historią. Poznasz bohaterskiego druha księdza Jana Raczkowskiego, dowiesz się, dlaczego otwockie harcerstwo miało swoją kolebkę w willi Capri oraz jak dawniej wyglądały letnie włóczęgi. W nastrój harcerskiego spotkania przy ognisku wprowadzą cię liczne piosenki, które znane są nie tylko harcerzom. Czuwaj!

autorzy: Patrycja Woźniak, Jan Nowodworski, Natalia Maciak
współpraca: Jadwiga Rakowska, Paweł Ajdacki, Tomasz Grodzki, Michał Łabudzki
montaż: Katarzyna Mill

OTWOCK PO KOLEI
kiedy: sobota, 8 października o 17.00
start: stacja PKP Otwock

Jeszcze w połowie XIX wieku nikomu się nie śniło, że w piaszczystych sosnowych lasach, w których polowano na wilki, powstanie miasto.
Sytuacja zaczęła się intensywnie zmieniać, kiedy w 1877 roku uruchomiono Kolej Nadwiślańską i stację kolejową właśnie tu – na terenie majątku Zygmunta Kurtza Otwock Wielki.
Niebawem do nowej osady, zwanej Willami Otwockimi, zaczęli ściągać letnicy zachęceni tutejszą przyrodą i kuracjusze poszukujący pomocy w leczeniu chorób płuc.
Spacer pokaże ci, jak powstawało i rozwijało się nasze miasto. Dzięki niej przeniesiesz się w przeszłość – opowiemy Ci jak wyglądał Otwock w latach 1877–1945.

autorki: Katarzyna Zawistowska, Anna Szymańska-Petryk, Paulina Kobza-Prot
współpraca: Dorota Petryk, Jadwiga Rakowska, Paweł Ajdacki, Mariusz Prot, Sebastian Rakowski
montaż: Katarzyna Mill

WYCIECZKA DO ŚWIDRA
kiedy: niedziela, 9 października o 17.00
start: stacja PKP Świder

Drewniane domy, piaszczyste drogi, zapach sosnowych lasów i szum rzeki – zapraszamy nad spacer po Świdrze i nad Świdrem. Dowiesz się o magii tego miejsca, gdzie w XIX wieku bawiła się śmietanka artystyczna Warszawy, a w XX wieku co weekend ciągnęły tłumy spragnionych relaksu nad wodą. Nasza wycieczka zaczyna się na modernistycznej stacji Świder, prowadzi między pięknymi świdermajerami, gdzie Wedel założył ośrodek kolonijny, a “Dziadek” Lisiecki ognisko wychowawcze. Wprowadzimy Cię też w świat dzikiej natury, która rządzi nad Świdrem. Nie zdziw się, kiedy na murze posesji zobaczysz napis “dziki” albo usłyszysz szczekającą sarnę. Pożegnamy się na moście, z którego roztacza się jeden z piękniejszych widoków na rzekę.

autorki: Marzena Czuba i Ewa Pietraszek
współpraca: Anna Czyżewska, Śiwdermajer Orkiestra, Paweł Ajdacki, Jadwiga Rakowska, Patryk Popis, Mariusz Prot, Sebastian Rakowski, Marta Celej, Radosław Kanabus
montaż: Katarzyna Mill

Po niedzielnym spacerze zapraszamy na wspólne ognisko na terenie Ogniska Wychowawczego „Świder” im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” mieszczącego się przy ulicy Mickiewicza 43/47. Prosimy o zabranie ogniskowego prowiantowego ekwipunku.
My zapewnimy rozgrzewającą herbatę i coś słodkiego.


Organizator:
Otwockie Centrum Kultury

Partnerzy:
Chodź nad Świder
Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna

Patroni medialni:
Tygodnik Linia Otwocka
Platforma Kultury | Narodowe Centrum Kultury

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

06.10.2016 r.